Czy jest szansa na podniesienie opłacalności lokat bankowych?

karty

Niskie stopy procentowe to duża bolączka przy zakładaniu lokat bankowych przez inwestorów indywidualnych. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna powoli dyskusję o zmianie warunków polityki monetarnej. Podniesienie stóp procentowych to kwestia czasu ze względu na rosnącą inflację, która już przekroczyła cel Narodowego Banku Polskiego. Co zrobić, aby podnieść opłacalność depozytów oszczędnościowych w aktualnych warunkach funkcjonowania gospodarki?

Właściwości lokat promocyjnych w 2019 roku

Podstawowy pomysł to wykorzystanie lokat promocyjnych. Porównywarki lokat bankowych (czerwiec 2019) potwierdzają oprocentowanie depozytów dla nowych klientów w przedziale od 2,4 do 4%. Najczęściej lokaty promocyjne nie wymagają otwierania rachunku osobistego, co jest bardzo dobrą informacją, zobacz te oferty na lokatowekorzysci.eu. Wystarczy przenosić środki pomiędzy panelami multimedialnymi dostarczanymi przez banki. Niestety lokaty promocyjne można założyć tylko raz w ramach współpracy z nową placówką finansową. Nie jest to, aż tak duże ograniczenie, jeżeli przyjmiesz przechodzenie pomiędzy konkurencyjnymi podmiotami. Dzięki założeniu dywersyfikacji możesz przetrwać niskie stopy procentowe, wybijającą inflację, podatek od zysków kapitałowych, a nawet wygenerować racjonalny zysk bez żadnego ryzyka. Lokaty promocyjne podlegają pod ochronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do wysokości 100 000 euro. Główne limity dotyczą maksymalnego poziomu kapitału, z reguły 10 – 20 000 złotych i czasu obowiązywania depozytu w formule trzymiesięcznej. Preferencje dotyczące oprocentowania dotyczą nie tylko stacjonarnego zakładania lokaty bankowej, ale również użytkowników mobilnych. Aplikacje mobilne rozwijają się bardzo dynamicznie, a banki prognozują, że staną się powszechną formą zarządzania rozliczeniami w przeciągu kilku najbliższych lat.

Standardowe lokaty pod presją rosnącej inflacji

Jeżeli chodzi o lokaty standardowe najlepsze warunki ich zakładania proponują nowe, z reguły innowacyjne banki, które nie posiadają zbyt wielu stacjonarnych placówek. A dzięki temu gwarantują lepsze widełki oprocentowania. Najlepsze lokaty standardowe to oprocentowanie na poziomie około 2%. Inflacja w tym momencie wyprzedza potencjalne zyski z depozytów oszczędnościowych. Z tego powodu inwestorom indywidualnym zaleca się uruchamianie samodzielnych struktur na rynku kapitałowym. Chodzi o połączenie lokat bankowych z obligacjami, instrumentami pochodnymi (największe ryzyko utraty części lub całości kapitału), akcjami, alternatywnymi formami inwestycyjnymi.

Lepsze oprocentowanie przez polecenie banku wśród znajomych

Coraz lepsze warunki zakładania lokat bankowych otrzymują klienci polecający usługi bankowe znajomym przez media społecznościowe. Lokaty o profilu „lubię to” to praktycznie stabilny, promocyjny zysk bez wielkiego ryzyka.

Bezpieczeństwo kontra zysk

Lokata bankowa to maksymalne bezpieczeństwo, ale też niski zysk, a w aktualnych warunkach gospodarczych znajdujący się pod presją inflacyjną. Zmiana polityki monetarnej zbliża się wielkimi krokami, co da wytchnienie inwestorom poszukującym najlepszych warunków zakładania depozytów oszczędnościowych.