Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

pieniadze

Choć lokaty bankowe będące niejednokrotnie symbolem bezpiecznego oszczędzania cieszą się dużą popularnością, nie wszystkie są jednakowo atrakcyjne. Niektóre gwarantują jedynie minimalny zysk, a niekiedy zdarza się i tak, że osoby korzystające z nich notują straty, warto więc zastanowić się nad tym, jak szukać tych najbardziej atrakcyjnych.

Nie wszystko złoto, co się świeci

O lokatach bankowych zazwyczaj dowiadujemy się z mediów, banki chętnie reklamują bowiem tego rodzaju produkty. Kampanie prowadzone są na wiele sposobów, mamy więc do czynienia zarówno z tymi, których zadanie polega na zaciekawieniu nas lokatą, jak i z tymi, które dostarczają konkretnych informacji na jej temat. Niestety, choć możemy poszerzyć swoją wiedzę dzięki kampaniom promocyjnym, trudno będzie nam zdecydować na ich podstawie, która lokata jest najbardziej atrakcyjna. Nie ma banku, który przyznałby się do tego, że jego produkt jest gorszy od tego, co proponuje konkurencja, same reklamy prezentują zaś ofertę w wybiórczy sposób. Mogą być źródłem informacji o propozycjach kolejnych banków, nie powinny jednak pełnić roli jedynego źródła informacji na ich temat.

Ranking rankingowi nierówny

Znacznie lepszym źródłem informacji na temat lokaty bankowej są rankingi, których nie brakuje nie tylko w prasie codziennej i specjalistycznych periodykach, ale i w Internecie. Okazuje się jednak, że także ich analiza wymaga pewnej ostrożności, nie wszystkie powstają bowiem z wykorzystaniem kryteriów merytorycznych. W pierwszej kolejności warto zatem zwrócić uwagę na to, gdzie publikowany jest ranking. Te, które pojawiają się na stronach banków nie muszą być najbardziej wiarygodne, gdy jednak natrafiamy na zestawienia na portalach o tematyce ekonomicznej, wskazane jest, abyśmy starannie je przeanalizowali. Zawsze dobrze jest też upewnić się, że mamy do czynienia z aktualnym zestawieniem, banki niemal co miesiąc przedstawiają bowiem nowe oferty, które mogą okazać się o wiele bardziej atrakcyjne niż to, co jeszcze przed kwartałem było uważane za szczególnie wartościowe. Nie zapominajmy też, że lokaty różnią się między sobą ze względu na czas trwania, upewnijmy się więc, że ranking dotyczy tego ich typu, który wydaje się nam najbardziej atrakcyjny.